Dzikie wysypiska – kary za nielegalny wywóz śmieci

Odpoczynek na łonie natury, to jedna z tych czynności, które ludzie wykonują nad wyraz chętnie.
Pikniki, grzybobranie czy zbieranie leśnych owoców nigdy nie wychodzą z mody. Niestety od wielu lat, można zauważyć rosnącą liczbę dzikich wysypisk, które utrudniają wypoczynek i zagrażają środowisku.

Dzisiaj przypominamy, że wywożenie śmieci na dzikie wysypiska jest surowo zabronione!

Do rzeczy najczęściej wyrzucanych w lasach należą: stare meble, sprzęty domowe, zużyte opony, części samochodowe, gruz i odpady poremontowe. Konsekwencje takich poczynań przedstawiają się następująco. Za drobne śmiecenie możemy otrzymać mandat w wysokości 500 zł, natomiast za śmieci większych gabarytów kara ta wzrasta do 5000 zł. W przypadku najbardziej upartych śmieciarzy może się to zakończyć 30 dniowym pobytem w areszcie! Osoba ukarana musi również pokryć koszty związane z usunięciem dzikiego wysypiska, a te potrafią być naprawdę spore.

Legalne składowiska śmieci powstają w specjalnie do tego wyznaczony miejscach, ponieważ ziemia przeznaczona pod takie miejsce musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed skażeniem. Rozkładające się śmieci często uwalniają bardzo groźne i szkodliwe substancje, które w bardzo łatwy sposób mogłyby dostać się do wód gruntowych, doprowadzając do tragedii. Na szczęście zabezpieczenia legalnych wysypisk, nie pozwalają na to. Niestety dzikie składowiska mogą doprowadzić do tragedii i niezliczonych strat.

W trosce o własne zdrowie – nie wyrzucajmy śmieci do lasów. Wybierajmy kosze na śmieci. Zamiast płacić mandat – zamów kontener! Nasze służby coraz sprawniej odnajdują nieuczciwych śmieciarzy, w czym pomocne są przede wszystkim foto pułapki oraz informacje od świadków. Pamiętajmy, że widząc kogoś wyrzucającego śmieci w lesie, powinniśmy natychmiast poinformować o tym odpowiednie służby!

Czemu pomimo reformy śmieciowej, lasy wciąż są zaśmiecane? Przecież płacimy za wywóz śmieci z roku na rok coraz większe pieniądze, segregujemy nasze odpady w koszach do segregacji. Czy to my, ludzie, mamy taki wielki problem z utrzymaniem porządku? A może to problem leżący w niskiej kulturze osobistej? W końcu ktoś, kto wyrzuca śmieci gdzie popadnie, nie może zostać nazwany kulturalnym człowiekiem. Jak myślicie, czemu takie sytuacje się wciąż powtarzają? Skoro wysokie kary nie powstrzymują nikogo przed śmieceniem, macie jakieś pomysły co można zrobić, by zniechęcić takich delikwentów?

Zachęcamy do dyskusji na naszym profilu na Facebook. A jeżeli do dziś macie problemy z segregowaniem śmieci i nie wiecie co gdzie wrzucić, zachęcamy do odwiedzenia naszego poprzedniego artykułu.