Jak wybrać idealny stojak rowerowy do miejskiej przestrzeni?
Dlaczego miejskie stojaki rowerowe są potrzebne?
Co dokładnie sprawia, że stojaki rowerowe są tak często poszukiwane przez władze miast? Oczywiście są one odpowiedzią na faktyczne zapotrzebowanie mieszkańców, którzy zwyczajnie chcą mieć gdzie przechowywać i parkować swoje rowery w odpowiednich dla nich warunkach. Na uwadze trzeba jednak mieć, że pojawienie się w przestrzeni miejskiej stojaków rowerowych może mieć działanie motywujące rowerzystów do sięgania po swoje rowery, a także propagujące zdrowy tryb życia i zachęcające do aktywności fizycznej.
Na uwadze należy mieć również, że stojaki rowerowe pozwalają uporządkować przestrzeń publiczną. Dzięki nim rowery będą mogły być przechowywane w odpowiednich warunkach, lecz dodatkowo stojaki będą zapewniały porządek i ład w miejskiej przestrzeni publicznej. Dobrze dobrane stojaki mogą stać się również ciekawym elementem dekoracyjnym w parku, na ulicy czy osiedlu.
Jakie są rodzaje stojaków rowerowych?
Chcąc wybrać idealny stojak rowerowy do miejskiej przestrzeni, przede wszystkim powinno się określić, jaki jego rodzaj będzie najlepszy. Dostępne na rynku modele różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim sposobem mocowania do podłoża — występują modele mocowane śrubami lub kotwami. Oczywiście stojaki różnią się także designem i funkcjonalnością, co ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa mocowanych do nich rowerów.
Stojak na rower „U”
Zdecydowanie najpopularniejszym stojakiem na polskich drogach i osiedlach jest model „U”. Nazwa ta bierze się oczywiście z kształtu, który przypomina odwróconą literę U. Jego popularność wynika z prostej konstrukcji, a także zajmowania niewielkiej przestrzeni na ulicy, przez co stojak tego typu można zamocować niemal wszędzie. Do jednego stojaka bezpiecznie można przypiąć dwa rowery. Rowerzysta pamiętać jednak musi, że stojak ten nie zapewnia dobrej stabilności rowerowi, dlatego lepiej pozostawić go na nóżce. Stojak tego typu może występować w wersji prostej lub skośnej.
Stojak wielostanowiskowy
W popularnych miejscach parkingowych pojedyncze stojaki będą zdecydowanie nieefektywne, aby odpowiednio zagospodarować przestrzeń i zapewnić właściwą liczbę miejsc do postoju rowerom. W takich popularnych lokalizacjach stosuje się powszechnie stojaki wielostanowiskowe. Są to po prostu połączone ze sobą w jedną konstrukcję stojaki jednostanowiskowe, które umożliwiają zaparkowanie nawet do 10 rowerów jednocześnie. Prosta konstrukcja sprawia, że możliwe jest zamontowanie obok siebie kilku takich stojaków, tworząc w ten sposób naprawdę pokaźną przestrzeń parkingową dla rowerzystów.
Z jakiego materiału powinien być wykonany stojak?
Chcąc mieć naprawdę dobrej klasy stojaki rowerowe, koniecznie trzeba przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania pod kątem materiałów, z których zostały wykonane. Konkretne tworzywo przekładać się będzie na estetykę stojaka, lecz również na jego trwałość. Szczególnie polecane są stojaki wykonane ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub malowanej proszkowo. Rozwiązania te nie tylko będą doskonale prezentować się w przestrzeni publicznej, lecz dodatkowo będą odporne na działanie korozji. Pozwoli to zachować stojak w doskonałej kondycji przez wiele lat.
Funkcjonalność stojaka
Oczywiście wybierając stojak rowerowy, nie można kierować się wyłącznie jego trwałością i materiałem, z którego będzie wykonany. Kluczowe bowiem jest, aby stojak był funkcjonalny i praktyczny, dzięki czemu rowerzyści będą mogli z powodzeniem z niego korzystać. Co to jednak konkretnie znaczy? Dobry stojak to taki, który pozwoli bezpiecznie parkować rowery, chroniąc je przed złodziejami i da łatwy dostęp do miejsca postoju. W tym wypadku powinno się zatem przyjrzeć ilości dostępnych miejsc parkingowych, łatwości montażu, a także dostosowaniu stojaka do różnych rodzajów zapięć.
Czy design ma znaczenie?
Inwestorzy wybierający stojaki rowerowe do miejskiej przestrzeni zdecydowanie zbyt często koncentrują się na jakości wykonania i funkcjonalności poszczególnych rozwiązań, jednocześnie zupełnie pomijając aspekt estetyczny. Wiedzieć bowiem trzeba, że stojaki muszą komponować się z otoczeniem, w którym będą postawione. To właśnie dlatego na rynku dostępne są modele w klasycznym wykonaniu, jak i również rozwiązania nowoczesne i mocno wyróżniające się swoją stylistyką. Kluczem w tym wypadku jest, aby konkretny typ stojaka został odpowiednio dobrze dobrany do okolicznej architektury i charakteru danego miejsca. Zapewni to jednolitą estetykę przestrzeni publicznej i w ogromnym stopniu wpłynie na pozytywny odbiór stojaków nie tylko przez rowerzystów, lecz również mieszkańców czy zwykłych pieszych.