Kolorowy zawrót głowy!

Jak wpływają na nas kolory – dlaczego barwa niebieska usypia, zielona – uspokaja a czerwona pobudza?

W dzisiejszym artykule opowiemy o sile i mocy tkwiącej w kolorach.
Kolory widzimy dzięki wrażliwym na określone fale elektromagnetyczne receptorom w oku. Odbite światło dociera do oka (potem do mózgu)  w postaci drgań cząsteczek o odpowiedniej częstotliwości. Jest to tzw. pasmo widzialne a każdy kolor ma inną długość fali odbitego światła.

Wiele naszych funkcji życiowych takich jak trawienie, sen, wzrost, czy libido zależą od przysadki mózgowej, a gruczoł ten jest wyjątkowo wrażliwy na zmiany częstotliwości fal świetlnych. Tak więc nasze samopoczucie, nastrój czy zdrowie w dużej mierze mogą zależeć od kolorów, którymi się otaczamy.

Kolor biały uspokaja, poprawia samopoczucie, niweluje negatywne emocje, pobudza układ odpornościowy do działania. Kąpiele słoneczne czyli białe światło w największej dawce, zażywane np. na ławce parkowej Spartan, wzmacniają organizm i działają aktywizująco na psychikę.

Kolor żółty kojarzy się z radością, słońcem, ciepłem. Ponoć intensywnie nasycony ułatwia zapamiętywanie. Może żółte strony podręczników to rozwiązanie dla leniwych uczniów.. 😉

Kolor pomarańczowy proponujemy osobom, które potrzebują motywacji do działania. To kolor z dużą dawką energii. Ciepłe barwy z tego zakresu wspomagają trawienie, więc świetnie się nadają do dekoracji w jadalni lub kuchni.

Kolor czerwony wywołuje silne emocje, wyzwala energię, podwyższa ciśnienie. Poprzez wzrost poziomu adrenaliny pobudza mózg i ciało do intensywnego działania, rozpala zmysły. Czerwona sukienka i czerwone róże świetnie sprawdzą się na każdej udanej randce. 😛

Kolor zielony to kolor nadziei i optymizmu. Kojarzy się z wiosną, odrodzeniem życia, witalnością. Zieleń łagodzi stres, głęboko relaksuje, daje uczucie wytchnienia i odpoczynku. Długie spacery w parku lub pobliskim lesie, nasycenie oczu zielenią drzew skutecznie złagodzą negatywne emocje i ukoją skołatane ponurą rzeczywistością nerwy.

Kolor niebieski to kolor wody i bezchmurnego letniego nieba. Otoczenie niebieskimi barwami wycisza, uspokaja i usypia. To idealny kolor dla dekoracji sypialni, choć może niekoniecznie dla młodych par 😉

Inspirowani bogactwem kolorów zaprojektowaliśmy nowe donice miejskie. Szaleństwo formy połączyliśmy z ekscentrycznością intensywnych barw. Nowe donice miejskie przyciągają wzrok jak magnes, zmuszają do choćby zerknięcia na oryginalny i nietuzinkowy pomysł ożywienia przestrzeni miejskiej.  To świetne rozwiązanie nie tylko dla odważnych projektów, ale i małych punktowych zmian niosących ze sobą imponujący efekt.

REKORD nie poddaje się nowym trendom – REKORD je kreuje!