Ekologia, Łódzki styl, Produkty, Rekord, Styl życia

Ławki parkowe ze stali czy z żeliwa?

Ławki parkowe ze stali czy z żeliwa?

Od dłuższego czasu w Polsce panowała betonoza. Na szczęście, gdy doszliśmy do punktu krytycznego, znów zaczęliśmy stawiać na zieleń, parki, woonerfy. Te zielone enklawy pozwalają odpocząć, wyciszyć się i oderwać od miejskiego zgiełku. Każdy z nas chce żeby te miejsca były schludne i eleganckie. Jest to możliwe dzięki dobrze dopasowanym do siebie elementom małej architektury. Ławki parkowe muszą pasować do stołów miejskichkosze na śmieci do stojaków rowerowych. Nie wolno nam również zapomnieć o Zabijaczu gum. Mała architektura na tak zagospodarowanej przestrzeni będzie się wzajemnie uzupełniać wizualnie i funkcjonalnie.

Dlatego warto poszukiwać idealnej ławki, czy to do ulubionego parku, czy też do nowego woonerfu powstającego w ramach budżetu obywatelskiego. By podjąć właściwą decyzję musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie – stal czy żeliwo?

Wybierając ławkę parkową zazwyczaj zwracamy uwagę na kolor drewna, jego grubość, szerokość i sposób w jaki zostało ono wyszlifowane. Mało kiedy natomiast zwracamy uwagę na coś tak istotnego jak stelaż naszej ławki. Dlatego, aby dostarczyć Wam wszystkim, poszukiwaczom idealnej ławki, produkt pierwszej i najwyższej jakości nasze ławki parkowe tworzymy ze starannie wyselekcjonowanych materiałów. Stawiając na jak najlepsze materiały decydujemy się na współpracę tylko ze sprawdzonymi dostawcami. Korzystamy ze stali i żeliwa pochodzących od wiodących polskich producentów.

Stelaże naszych ławek żeliwnych bazują na konstrukcji dwuteownika (dwuteownik ma kształt dwóch zetkniętych pionowymi kreskami liter 'T’) dzięki czemu są wytrzymalsze od odlewów wykonywanych w inny sposób. Co więcej żeliwo jest nazywane materiałem wiecznym, ponieważ w jego przypadku korozja (potocznie nazywana rdzą) zapewnia naturalną ochronę materiału, więc nawet gdy po latach użytkowania farba się z niego zetrze, to rdza sprawi, że nie będzie się kruszyło. Stal natomiast tniemy, spawamy i kształtujemy w dowolny sposób.

Nasze ławki parkowe malujemy proszkowo w kolorze RAL 9005, aby były łatwe w konserwacji oraz bardziej wytrzymałe na korozję i warunki atmosferyczne.

Ze względu na niewielkie różnice w składzie żeliwo jak i stal wykazują różną odporność na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku takich uszkodzeń, np. gdy samochód uderzy w ławkę, stal wygnie się, a żeliwo pęknie. Dlatego żeliwo lepiej sprawdza się w miejscach mniej narażonych na tego typu uszkodzenia, takich jak okolice zabytków, na starówkach miast, deptakach, na osiedlach, przy kościołach oraz w mniejszych, zamykanych na noc, parkach. Natomiast stal jest bardziej wytrzymała w kwestii uszkodzeń mechanicznych, a jej nowoczesny wygląd idealnie pasuje do woonerfów, do parków czy umiejscowienia w centrum miasta, a na osiedlach sprawdzi się równie dobrze co ławka ze stelażem żeliwnym.

Przez szeroki wybór rodzajów ławek wybranie konkretnego modelu jest kłopotliwe. Na rynku możemy znaleźć ławki, które zrobiono na sezon lub dwa. Ale my postanowiliśmy wyłamać się z tego trendu. Jak już wiecie najważniejsza dla nas jest jakość, jakość materiałów z których powstają nasze produkty. Dlatego polecamy nasze starannie wykonane ławki parkowe. Pośród nich szczególnie warto zwrócić uwagę na kilka rodzajów ławek.

Ławki z podłokietnikiem sprawdzą się w miejscach, gdzie lubią przebywać starsi ludzie oraz rodziny z dziećmi – podłokietnik zapewni wsparcie przy siadaniu i wstawaniu.

Dla aktywnych, po porannym lub wieczornym biegu oraz w trakcie krótkiej przerwy na nawodnienie organizmu, proponujemy ławki bez oparcia – np. ławkę parkową Spartan bez oparcia.

Zaprojektowane przez nas ławki parkowe są niezwykle łatwe w montażu, a ich wysoka jakość wykonania oraz wygoda świetnie sprawdzą się w każdej przestrzeni. By chronić nasz produkt przed aktami wandalizmu zachęcamy do użycia kątowników wzmacniających ławkę. Wesprą one dodatkowo stelaż i pozwolą na dłuższy czas użytkowania.

Wybranie wymarzonej ławki nie jest łatwym zadaniem. Wiedząc jednak o różnicach, jakie dzielą stal i żeliwo, uzbrojeni w tą wiedzę, jesteśmy w stanie podjąć właściwą decyzję i wybrać naszą idealną ławkę parkową. Zarówno ławki żeliwne jak i ławki stalowe są wytrzymałe, eleganckie i wygodne. Ławki stalowe przez swój klasyczny design lepiej będą prezentowały się w miejscach urządzonych w minimalistyczny sposób, by nie zakłócić ich harmonii. Z kolei ławki żeliwne dzięki zdobieniom idealnie sprawdzą się w bardziej ozdobnych, reprezentatywnych miejscach.