Produkty, Rekord, Styl życia

Mała architektura – miejska enklawa

Mała architektura – miejska enklawa

Kto z nas nie marzy o chwili relaksu na świeżym powietrzu, szczególnie w dniach, gdy pogoda dopisuje? Obecnie mamy taką możliwość dzięki naszej pięknej złotej Polskiej jesieni. Ze względu na błyskawiczną urbanizację terenów zielonych w miastach, szczególnie tych większych, brakuje często miejsc do odpoczynku poza domem.

Zmieniamy trawniki na chodniki. Na osiedlach poszerzamy ulice, a najbliższy park znajduje się… kilka kilometrów dalej! W wiecznej gonitwie pomiędzy pracą, rodziną i przyjaciółmi ciężko nam wygospodarować kolejną godzinę na dojazd do parku.

Idealnym rozwiązaniem są woonerfy. W Polsce to rozwiązanie wciąż niestety jest rzadko spotykane.

Woonerf to rodzaj ulicy, na której największy nacisk położono na wysoki poziom bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów oraz walory estetyczne. Elementy małej architektury widoczne na woonerfach są bardzo funkcjonalne. W związku z tym znajdziemy tam nie tylko dużo zieleni, ale i strefę odpoczynku z ławkami parkowymikoszami na śmieci oraz stojakami rowerowymi.

Dzięki takiemu miejscu dużo łatwiej jest się nam zrelaksować po ciężkim dniu i odpocząć na świeżym powietrzu tuż obok naszego domu.