Łódzkie murale zachwycają nas rozmachem dzieła, artyzmem grafiki i siłą przekazu. To darmowe MIEJSKIE GALERIE, które możemy podziwiać, jadąc tramwajem, idąc do sklepu, wracając z pracy lub szkoły, spacerując w mieście z psem… – to sztuka dostępna dla każdego przechodnia. Z bliska to tylko niby nic nieznaczące detale, z szerszej perspektywy widzimy całość obrazu, czujemy przekaz… przez chwilę dajemy się porwać wielkiej (dosłownie) sztuce.
W dzisiejszym artykule zabieramy Was w fascynujący świat polskich murali. Murale to wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków tworzone przez artystów streetartowych. Malarstwo naścienne ma swoją długą tradycję aż od czasów prehistorycznych, swój rozkwit przeżywało w Starożytnym Rzymie, natomiast teraz odkrywamy jego nową odsłonę w postaci pięknych murali. Historia polskich murali zaczyna się w czasach PRL, gdzie wykorzystywane były jako element propagandy dla ówczesnych władz, propagowały komunistyczne hasła i zachwalały produkty państwowych zakładów pracy. Po odzyskaniu wolności taka funkcja „reklamowa” murali straciła na znaczeniu. Siłą napędową nowych wielkoformatowych grafik były silne inicjatywy społeczne i artystyczne. Ściany starych szarych budynków stały się miejscem eksplozji pomysłów i kreatywności dla artystów, działaczy i aktywistów społecznych.
Łódź można nazwać stolicą polskich murali. To tu w 2001 roku powstał wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa mural „Łódź zwycięska” stworzony przez grupę artystyczną Design Futura – wielka grafika naścienna o wymiarach 30m na 20m przy ul. Piotrkowskiej 152 była wówczas największą na świecie.
Fabryczna Łódź i jej wielkie szare odrapane ściany mieszkalno- przemysłowych budynków stały się doskonałym miejscem dla wyrażania społecznych emocji i artystycznych impresji. Jesteśmy urzeczeni muralem „Madame Chicken” przy ul. Politechniki 16 autorstwa łódzkiej grupy Etam Crew. Grafika przedstawia starą kobietę przyciskającą do piersi kurę. Jest to nawiązanie do bohaterki wiersza Juliana Tuwima pt. „W aeroplanie”. Mural ten to wyjątkowy wyraz hołdu dla twórczości autora wiersza z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima. Starsza kobieta wpatrzona w przestrzeń trzymająca kurę, która w śnie staruszki przeżyła ryzykowny i jednocześnie ekscytujący lot aeroplanem. Czy to wspomnienie szalonych chwil z młodości? Czy wręcz przeciwnie to impresja związana z silną zwariowaną potrzebą oddania się ryzykownemu szaleństwu pomimo wieku staruszki? Jak odczytać mały spadochron nad głową kobiety? Idealne oddanie filozoficznej i żartobliwej intencji wiersza. Murale wzbudzają emocje, prowokują odbiorców do zadawania pytań, do refleksji i zadumy. Sztuka w czystej formie dostępna dla każdego!
Współczesne murale to nie tylko grafiki malowane farbami na ścianach. To instalacje ze wkomponowanymi innymi elementami ścian budynków – oknami, wystającymi prętami, skrzynkami rozdzielni elektrycznych i gazowych, mchem, bluszczem. Szare, odrapane ściany stają się pięknymi kolorowymi obrazami z przesłaniem. Murale nadają miejskim przestrzeniom wyjątkowego klimatu i indywidualnego charakteru. Niezwykłym i wyjątkowym muralem jest tzw. Mural Kory Jackowskiej w Warszawie przy Nowym Świecie 18/20. Jego wizualnego wyrazu dopełnia naturalne drzewo zmieniające się wraz z porami roku. Artystyczna dusza Kory została wyrażona w niezwykłej formie łączącej grafikę z przyrodą.
Piękno łódzkich murali było inspiracją dla wielu naszych produktowych sesji zdjęciowych. Wielkoformatowe grafiki są doskonałym tłem dla fotografowanych ławek parkowych i miejskich koszy. Zachęcamy Was do przejrzenia naszych niezwykłych zdjęć z łódzkimi miejskimi grafikami w tle. Zapraszamy do Łodzi na spacer szlakiem murali – gwarantujemy fascynującą przygodę pełną artystycznych uniesień.