Projektowanie

Barwy jesieni

Barwy jesieni

Podobnie jak wiosną przyroda oszałamia nas feerią zieleni, tak jesienią cieszy nasze oczy całą paletą ciepłych barw od jasnożółtych przez czerwone do ciemnobrązowych odcieni. Kończące się lato i ostatnie promienie słońca próbują jeszcze zatrzymać się na liściach, natura pokazuje swoje piękno i siłę tuż przed zimową hibernacją. Mamy szczęście, że mieszkając w umiarkowanej strefie klimatycznej, możemy podziwiać zmieniającą się wraz z porami roku przyrodę. Nasza złota polska jesień to wyjątkowo przepiękne naturalne zjawisko, które dane jest nam przeżywać każdego roku.

Dlaczego liście zmieniają barwę jesienią? Zawarty w liściach zielony barwnik chlorofil pod wpływem zimnych nocy i ciepłych słonecznych dni rozkłada się na związki proste. Związki te transportowane są w głąb rośliny, by tam je odżywiać i pomagać przetrwać zimowy czas hibernacji, a tym samym, aby dać siłę na wiosenne intensywne przebudzenie. Zanikający zielony barwnik ustępuje miejsca innym barwnikom — czerwonym antocyjanom, pomarańczowym karotenom i żółtym flawonom. Tę przemianę obserwujemy właśnie jako „polską złotą jesień”. Ten naturalny proces pobudza nas do wyjątkowych estetycznych przeżyć, a dla artystów jest nieograniczoną inspiracją do tworzenia wyjątkowych dzieł. Jesienny spacer w parku lub lesie daje nam bezcenną szansę podziwiania ceglastych i cynamonowych odcieni dębów, miodowych buków, złotych miłorzębów czy żółto — słomkowych jesionów. Jedno z najbardziej popularnych drzew w naszych parkach i lasach – klon zwyczajny zachwyci nas ciepłymi barwami ugru z tycjanowymi przebarwieniami. Spacer wśród tylu odcieni jesieni pozwoli rozkoszować się każdą przeżytą chwilą, zapomnieć o niedoskonałościach rzeczywistości i nadchodzącej zimie. Dziecięca radość szurania butami wśród rdzawych liści czy rozrzucanie bursztynowych ich stert w parku w złotych promieniach jesiennego słońca – bezcenne chwile! Tej radości nie zabierze nam nic.

Rekordowe ławki parkowe idealnie wpisują się w jesienny pejzaż. Zarówno stylistyka, jak i kolorystyka elementów drewnianych ławek i koszy miejskich idealnie wkomponowują się w jesienny klimat. Ciepło złocistego teku, ceglastego mahoniu i ciemnoczekoladowego palisandru w naturalny sposób będą przywoływały w nas wszystkie te radosne jesienne chwile przez cały rok.

Pielęgnujcie tą pozytywną jesienną energię w sercach i przekazujcie ją innym — Rekord poleca się zawsze jako ich „nosiciel” ; -).