Barwy jesieni

Podobnie jak wiosną przyroda oszałamia nas feerią zieleni, tak jesienią cieszy nasze oczy całą paletą ciepłych barw od jasnożółtych przez czerwone do ciemnobrązowych odcieni. Kończące się lato i ostatnie promienie słońca próbują jeszcze zatrzymać się na liściach, natura pokazuje swoje piękno i siłę tuż przed zimową hibernacją. Mamy szczęście, że mieszkając w umiarkowanej strefie klimatycznej, możemy podziwiać zmieniającą się wraz z porami roku przyrodę. Nasza złota polska jesień to wyjątkowo przepiękne naturalne zjawisko, które dane jest nam przeżywać każdego roku.

Dlaczego liście zmieniają barwę jesienią? Zawarty w liściach zielony barwnik chlorofil pod wpływem zimnych nocy i ciepłych słonecznych dni rozkłada się na związki proste. Związki te transportowane są w głąb rośliny, by tam je odżywiać i pomagać przetrwać zimowy czas hibernacji, a tym samym, aby dać siłę na wiosenne intensywne przebudzenie. Zanikający zielony barwnik ustępuje miejsca innym barwnikom — czerwonym antocyjanom, pomarańczowym karotenom i żółtym flawonom. Tę przemianę obserwujemy właśnie jako „polską złotą jesień”. Ten naturalny proces pobudza nas do wyjątkowych estetycznych przeżyć, a dla artystów jest nieograniczoną inspiracją do tworzenia wyjątkowych dzieł. Jesienny spacer w parku lub lesie daje nam bezcenną szansę podziwiania ceglastych i cynamonowych odcieni dębów, miodowych buków, złotych miłorzębów czy żółto — słomkowych jesionów. Jedno z najbardziej popularnych drzew w naszych parkach i lasach – klon zwyczajny zachwyci nas ciepłymi barwami ugru z tycjanowymi przebarwieniami. Spacer wśród tylu odcieni jesieni pozwoli rozkoszować się każdą przeżytą chwilą, zapomnieć o niedoskonałościach rzeczywistości i nadchodzącej zimie. Dziecięca radość szurania butami wśród rdzawych liści czy rozrzucanie bursztynowych ich stert w parku w złotych promieniach jesiennego słońca – bezcenne chwile! Tej radości nie zabierze nam nic.

Rekordowe ławki parkowe idealnie wpisują się w jesienny pejzaż. Zarówno stylistyka, jak i kolorystyka elementów drewnianych ławek i koszy miejskich idealnie wkomponowują się w jesienny klimat. Ciepło złocistego teku, ceglastego mahoniu i ciemnoczekoladowego palisandru w naturalny sposób będą przywoływały w nas wszystkie te radosne jesienne chwile przez cały rok.

Pielęgnujcie tą pozytywną jesienną energię w sercach i przekazujcie ją innym — Rekord poleca się zawsze jako ich „nosiciel” ; -).