Zieleń miejska

Zieleń miejska – oazy na betonowych pustyniach

Z rozwojem miast związana jest rozbudowa infrastruktury miejskiej, która polega głównie na stopniowym zagęszczaniu zabudowy miejskiej. Tereny zielone dosłownie zalewane są betonem. Pozostałości parków, lasów, starych zieleńców zamieniane są na ulice, chodniki, parkingi, drogi dojazdowe czy place. Planiści poszukują praktycznych i prostych rozwiązań i często odbywa się to kosztem tzw. zielonych płuc miasta. A każdy skrawek zieleni to dla mieszkańców bezcenny skarb i źródło zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

Zieleń miejska pełni wiele ważnych ról w naszym życiu. Przede wszystkim tereny zielone kojarzymy z rekreacją i wypoczynkiem. Szczególnie teraz w czasach pandemii kontakt z naturą daje nam dużo wytchnienia i nawet zwykły spacer po parku potrafi sprawić nam wiele satysfakcji. Udowodniony jest fakt, iż kolor zielony koi nerwy i uspokaja. Relaks na ławce w parku, promienie słońca na twarzy, szum liści, zapach skoszonej trawy… – bezcenne chwile odpoczynku od zgiełku miasta. Zdecydowanie dużo przyjemniej biega się lub jeździ rekreacyjnie na rowerze wzdłuż pasa zieleni niż po szarej betonowej pustyni. Zieleńce, trawniki, skwery, parki, ogrody botaniczne to nasze małe oazy. Odpowiednio zaprojektowana zieleń miejska poprawia także i urozmaica estetykę każdej przestrzeni.

Bezcenną rolę w przestrzeni miejskiej odgrywają drzewa. Właściwie rozplanowane stanowią ochronę przed wiatrami, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, nawilżają je oraz obniżają temperaturę w upalne dni. Roślinność miejska to także sprzymierzeniec walki z hałasem- odpowiednio zaprojektowane pasy krzewów skutecznie tłumią uliczny zgiełk.

Powinniśmy szanować każdy skrawek natury w naszej przestrzeni. Z myślą o zieleni miejskiej mamy w naszej ofercie kraty pod drzewa, które stanowią ochronę korzeni drzew przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pozwalają na swobodne przenikanie wilgoci do gleby. W nawet bardzo „zalanych” betonem przestrzeniach świetnie sprawdzi się również nasza duża donica miejska. Drewniana obudowa donicy doda estetyki każdemu miejscu, a jej duża pojemność zapewni duże możliwości aranżacyjne dla projektantów zieleni. W naszej donicy miejskiej można zasadzić nie tylko średniowysokie drzewko lub krzew, ale i także kolorowe kwiaty i sukulenty. Można je ustawić praktycznie w każdej przestrzeni. Pamiętajmy również o zachowaniu czystości i porządku w naszych miejskich zielonych płucach.