Malowanie proszkowe – jak to robimy?

W poprzednim artykule pisaliśmy o ważnej i odpowiedzialnej roli spawaczy w naszej firmie. Ale to nie jedyni bohaterowie na produkcji. Dziś przybliżymy pracę naszych malarzy – pracowników odpowiedzialnych za malowanie na różne kolory stalowych elementów ławek, stołów, koszy na śmieci, donic miejskich i parkingów rowerowych.

Pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać przed nałożeniem farby, jest „szybki prysznic”, czyli dokładne oczyszczenie powierzchni metalu. Każde zabrudzenie, nalot kurzu lub odprysk po szlifowaniu będzie widoczny pod warstwą lakieru, jeśli nie usunie się go z powierzchni metalu. Ma to również wpływ na trwałość powłoki lakierniczej – farba nałożona na zabrudzone elementy może szybko odprysnąć lub się złuszczyć.

Nakładanie farby na elementy metalowe odbywa się poprzez natrysk proszkiem przy użyciu specjalnego pistoletu.  Jest to tzw. natrysk elektrostatyczny, dzięki któremu uzyskujemy efekt ładowania cząsteczek farby. W ten sposób wytwarza się pole elektromagnetyczne, czyli naładowane ujemnie cząsteczki farby są przyciągane przez dodatnio naładowane części metalowe. Takie rozwiązanie zapewnia równomierne i dokładne pokrycie metalu.  „Obsypane” farbą proszkową elementy stalowe w kolejnym etapie są transportowane do specjalnego pieca w celu utwardzenia powłoki farby. Po wyjęciu z pieca wszystkie produkty przechodzą dokładną kontrolę jakości. Do malowania stalowych części naszych produktów stosujemy wysokiej jakości farby poliestrowe. Cechują się one wysoką odpornością pomalowanych nimi elementów na działanie promieni słonecznych, wilgoci oraz czynników mechanicznych.

Niezaprzeczalnymi zaletami stosowania malowania proszkowego jest brak szkodliwych substancji rozpuszczalnikowych, które mogłyby zatruwać środowisko oraz gładka i jednolita powierzchnia powłoki. Elementy pomalowane w ten sposób są odporne na procesy korozji i jednocześnie zachowują estetykę.

Do określenia kolorystyki metalowych stelaży stosujemy paletę barw RAL. Choć standardowym kolorem elementów stalowych naszych ławek parkowych i koszy miejskich jest czerń (czyli RAL 9005), to lubimy wyzwania stawiane przez naszych klientów np. jasnozielone ławki na plac zabaw (RAL 6018) czy srebrne parkingi rowerowe typu U na ekskluzywne osiedla mieszkaniowe (RAL 9006).

Miało być o naszych bohaterach 😉 – wszystkie wymienione czynności wykonują nasi koledzy z „Proszkowni” – tak nazywamy tę część hali produkcyjnej. Najpierw dokładnie czyszczą malowane elementy, potem precyzyjnie natryskują je proszkiem z farbą, następnie pilnują odpowiedniego czasu  utwardzania w piecu… Pracują w specjalnych maskach i ochronnych ubraniach… Wykonują tzw. kawał dobrej roboty. Dzięki nim możemy chwalić się estetyką i trwałością naszych metalowych stelaży ławek i koszy na śmieci. Pomyślcie z sympatią o nich przez chwilę, gdy zobaczycie nasz REKORDowy produkt i prześlijcie im dobrą energię, a nam prześlijcie like na naszym Facebooku.