Mamy coraz większą świadomość destrukcyjnego wpływu na środowisko naturalne i jednocześnie wzrasta nasza potrzeba dbania o swoje zdrowie. Ten pozytywny trend powoduje, że coraz częściej zamiast przejażdżki samochodem wybieramy rowerową eskapadę.
Rowery stanowią alternatywę dla samochodów. Przede wszystkim nie stoją w korkach, nie emitują spalin oraz nie zajmują wiele miejsca w przestrzeni publicznej. Jednakże ruch rowerzystów w mieście nie zawsze jest bezpieczny czy to na jezdni czy na połączonych ścieżkach rowerowych z chodnikami. Dochodzi do wielu wypadków z udziałem cyklistów, w których najczęściej poszkodowanymi są właśnie rowerzyści.
Cyklistów jest coraz więcej na naszych drogach. W związku z tym miasta i gminy w coraz większym stopniu powinny wspierać ten ekologiczny i prozdrowotny trend poprzez rozbudowę infrastruktury przeznaczonej wyłącznie dla rowerzystów.
Wiele krajów takich jak np. Dania, Holandia, czy Niemcy dostrzegli ten problem. Intensywnie rozwijają infrastrukturę rowerową. U naszego zachodniego sąsiada planowana jest budowa ponad 100 km autostrady rowerowej łączącej miasta w Zagłębiu Ruhry od Duisburga do Hamm. W Danii istnieje aż 8 autostrad dla cyklistów. Ponadto rowerzyści mają tam m.in. niezwykłą okazję przejechać tzw. Bicycle Snake – czyli 235metrowym mostem nad rzeką Sydhavnen w Kopenhadze. W Holandii oprócz tradycyjnych dróg rowerowych na trasach znajdują się interesujące obiekty takie jak np. Melkwegbridge (okrągły most), czy Hovenring (rondo nad ziemią). Infrastruktura rowerowa – 10 najlepszych rozwiązań.
Polska infrastruktura rowerowa stale się rozwija. Przy ścieżkach dla cyklistów stawiane są stacje rowerowe czyli małe warsztaty, w których możemy samodzielnie dopompować koło, dokręcić łańcuch, ustawić odpowiednie parametry pojazdu. Przy ścieżce powinny znaleźć się również miejsca na odpoczynek dla rowerzystów, szczególnie jeżeli trasa prowadzi przez mniej zabudowane tereny. W takich „przystankach” dla cyklistów powinna się znaleźć wygodna ławka do odpoczynku, mały stolik, stabilny i bezpieczny stojak rowerowy i kosz na śmieci. Masz pomysł co jeszcze mogłoby znaleźć się w wiacie rowerowej? – napisz proszę w komentarzu na naszym Facebooku.
Polska posiada wiele pięknych tras rowerowych. W Lidzbarku postała np. świecąca w nocy ścieżka rowerowa. Świeci ona na tyle jasno, że nie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie na trasie. Czy takie rozwiązanie to według Ciebie dobry pomysł?
Zachęcamy do poznania polskich ścieżek rowerowych. Podziel się z nami swoimi wrażeniami i doświadczeniami z podróży dwuśladem.