Łódzki styl

Woonerfy

Woonerfy

Coraz większą popularnością cieszą się woonerfy, czyli tak zwane podwórce miejskie. Są to specjalnie zagospodarowane ulice, gdzie ograniczony jest ruch samochodowy, a piesi i rowerzyści mają pierwszeństwo. Celem takiego woonerfu jest zapewnienie bezpieczeństwa przechodniom i jednoczesne stworzenie „atmosfery podwórka”. Projektowane są głównie na ulicach w centrach miast, gdzie ruch samochodów można ograniczyć do niezbędnego minimum. Stanowi połączenie ulicy, deptaka, ścieżki rowerowej oraz miejsca do odpoczynku i integracji społecznej.

Pojęcie woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza dosłownie „ulicę do mieszkania”. Pierwsze projekty woonerfów zostały zrealizowane właśnie w Holandii w latach 70tych ubiegłego wieku i od tej pory cieszą się dużą popularnością w całej Europie.

Pierwszą tego typu inwestycją w Polsce w 2014 roku był woonerf przy ulicy 6 sierpnia w Łodzi. Kolejne powstały również w Łodzi przy ulicy Traugutta i Piramowicza. Z Łodzi wzięły przykład takie miasta jak Warszawa czy Gdynia, gdzie również zaczęto projektować „miejskie podwórka”. W Warszawie woonerfy możemy znaleźć przy ul. Środkowej lub przy Skwerze Złotówki, a w Gdyni – przy ul. Abrahama.

Woonerf łączy w sobie funkcje deptaka, ulicy i miejsca spotkań dla mieszkańców. Pełni rolę ciągu komunikacyjnego połączonego z miejscem do odpoczynku i integracji. Klasyczny woonerf wyposażony jest w bezpieczny pas do przejazdu autem do wydzielonych miejsc parkingowych, ścieżki dla rowerów, ławki dla przechodniów i mieszkańców oraz miejskie „oazy zieleni” czyli donice z roślinnością i pojedyncze drzewa. Całość projektu powinna łączyć funkcjonalność i estetykę. Odpowiednio rozplanowane elementy małej architektury zapewniają jednocześnie dobrą komunikację i integrację społeczną. Wszystkie produkty Rekord świetnie wpiszą się w przestrzeń woonerfu – ławki parkowe i dziecięcekrzesła miejskiekosze na śmiecistojaki rowerowedonice miejskieżeliwne kraty pod drzewo. Można śmiało powiedzieć, że „jesteśmy stworzeni” dla woonerfów 😉

Który Polski woonerf Cię zauroczył, który – zaskoczył, a który najczęściej odwiedzasz? Podziel się z nami swoimi wrażeniami na naszym Facebooku.