Warunki atmosferyczne

Wpływ słońca na ławki i meble ogrodowe

Wpływ słońca na ławki i meble ogrodowe

Piękna pogoda sprzyja dłuższym spacerom oraz spotkaniom na świeżym powietrzu w ogrodzie. Lato to nie tylko wypoczynek i dobra zabawa, ale również czas, kiedy jesteśmy wystawieni na dłuższe i mocniejsze działanie promieni słonecznych. Coraz bardziej jesteśmy świadomi ich negatywnego wpływu na naszą skórę, ale czy zastanawiamy się, co robi ono ławkommeblom ogrodowym czy konstrukcjom drewnianym?

Promieniowanie słoneczne ma niszczący wpływ na drewno, z którego najczęściej wykonane jest wyposażenie ogrodu. Proces ten nie jest łatwy do zaobserwowania z dnia na dzień, jednak wraz z upływem czasu staje się on coraz bardziej zauważalny. Długotrwały wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na powierzchnie drewniane skutkuje powstaniem mikro ubytków, które ułatwią przeniknięcie wody w głąb desek. Nagromadzona woda powoduje pęcznienie materiału i uszkodzenie jego struktury. Naruszona powierzchnia pozwoli również na przenikanie grzybów, porostów i owadów, które w znacznym stopniu przyspieszą degradację drewna.

Jednakże istnieją sposoby przedłużenia życia meblom ogrodowym oraz ławkom parkowym. Pierwszą z nich jest wybór miejsca dla nich. Jeżeli nie ma możliwości przenoszenia ich w suche, zadaszone miejsce (takie, jak np. garaż, wiata czy magazyn), należy wybrać jak najbardziej zacienione miejsce np. tuż przy drzewie, wysokim krzewie lub ściance. Ograniczy to ilość pobieranego promieniowania UV. Kolejnym sposobem dbania o estetykę drewna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja drewna, czyli cykliczne stosowanie środków ochronnych. Na rynku dostępnych jest wiele lazur, lakierów, bejc, czy lakierobejc, które mają różne właściwości i zastosowania. Należy wybrać produkt odpowiadający naszym oczekiwaniom oraz uwzględnić stopień ochrony przed promieniami UV. Dzięki regularnym zabiegom, uda nam się utrzymać materiał w dobrej kondycji przez wiele lat.

Produkty REKORD zawierające elementy drewniane m.in. ławki parkowestołydonice miejskie i kosze na śmieci są specjalnie zabezpieczane przed szkodliwym wpływem słońca. W tym celu na drewno nakładane są dwie warstwy lakieru impregnującego, a następnie dwie kolejne warstwy wykończeniowe lakieru. Ponadto pomalowane są lakierami wodnymi, które gwarantują skuteczną ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych. Zalecamy regularną konserwację naszych produktów. Polega ona na powtórnym nałożeniu powłoki malarskiej na deski raz w roku po okresie zimowym. W przypadku mocniejszego uszkodzenia powłoki należy przeszlifować deski i następnie nałożyć jedną lub dwie warstwy specjalnego preparatu. Tak zabezpieczone produkty będą służyły nam przez wiele lat.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na: https://www.lawki-parkowe.com/

Podziel się z nami swoimi sposobami dbania o drewno w Twoim ogrodzie na: Facebook!