Zadbaj o siebie – rekordowo! Cz. 6

Każdy dzień jest pełen wyzwań, nawet gdy spędzamy go we własnym domu. Telefon z pracy, od teściowej, nieoddana na czas praca domowa dziecka, to tylko wierzchołek góry pełnej stresu. A im bardziej zestresowani jesteśmy, tym łatwiej stresują nas kolejne nieprzewidziane wydarzenia, szybciej wpadamy w złość. Konsekwencje długotrwałego stresu są bardzo poważne, odbijając się na całym naszym organizmie i najbliższych nam osobach.

Dlatego dzisiaj przedstawimy nasze propozycje radzenia sobie ze stresem oraz zmniejszania go. Pamiętajcie, że zdrowy umysł jest równie ważny, co zdrowe ciało i zawsze, gdy czujecie, że sobie nie radzicie, warto sięgnąć po poradę specjalisty! Przechodząc jednak do naszych sposobów redukcji stresu, zacznijmy od wyjaśnienia, jak działają hormony odpowiedzialne za nasz stres.

Wysokie stężenia hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu obniża aktywność białych krwinek! Stres mocno obniża naszą odporność, nawet ten nieświadomy. Warto znaleźć swój sposób na rozluźnienie i uwolnienie negatywnych emocji. Może to być wspomniana aktywność fizyczna lub nowe hobby np. układanie puzzli czy składanie drewnianych modeli. Bardzo dobrze dla odstresowania organizmu działa medytacja i spokojne, świadome, głębokie oddychanie (nawet jeśli jest to tylko 15 – 20 spokojnych, głębokich wdechów i wydechów wykonywanych przez parę minut codziennie).

Może połączenie medytacji z jogą to dobry sposób na relaks i aktywność fizyczną? Dwa w jednym, a wciąż mamy czas na wykonanie projektu na wczoraj, pomoc dziecku z kolejnym zadaniem domowym czy obejrzenie nowego serialu na Netflixie!