Styl życia

Dzikie wysypiska – kary za nielegalny wywóz śmieci

Dzikie wysypiska – kary za nielegalny wywóz śmieci

Odpoczynek na łonie natury, to jedna z tych czynności, które ludzie wykonują nad wyraz chętnie.
Pikniki, grzybobranie czy zbieranie leśnych owoców nigdy nie wychodzą z mody. Niestety od wielu lat, można zauważyć rosnącą liczbę dzikich wysypisk, które utrudniają wypoczynek i zagrażają środowisku.

Dzisiaj przypominamy, że wywożenie śmieci na dzikie wysypiska jest surowo zabronione!

Do rzeczy najczęściej wyrzucanych w lasach należą: stare meble, sprzęty domowe, zużyte opony, części samochodowe, gruz i odpady poremontowe. Konsekwencje takich poczynań przedstawiają się następująco. Za drobne śmiecenie możemy otrzymać mandat w wysokości 500 zł, natomiast za śmieci większych gabarytów kara ta wzrasta do 5000 zł. W przypadku najbardziej upartych śmieciarzy może się to zakończyć 30 dniowym pobytem w areszcie! Osoba ukarana musi również pokryć koszty związane z usunięciem dzikiego wysypiska, a te potrafią być naprawdę spore.

Legalne składowiska śmieci powstają w specjalnie do tego wyznaczony miejscach, ponieważ ziemia przeznaczona pod takie miejsce musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed skażeniem. Rozkładające się śmieci często uwalniają bardzo groźne i szkodliwe substancje, które w bardzo łatwy sposób mogłyby dostać się do wód gruntowych, doprowadzając do tragedii. Na szczęście zabezpieczenia legalnych wysypisk, nie pozwalają na to. Niestety dzikie składowiska mogą doprowadzić do tragedii i niezliczonych strat.