Styl życia

Jazda na rowerze – aktywność i relaks w jednym!

Jazda na rowerze – aktywność i relaks w jednym!

Lato sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Świetną formą takiej aktywności jest jazda na rowerze. W dzisiejszym artykule chcemy zachęcić Cię do rowerowych eskapad. Wiatr we włosach, pęd powietrza, poczucie wolności i przestrzeni! Aktywność i relaks w jednym!

Dlaczego wybieramy jazdę rowerem? Jakie korzyści daje nam ta aktywność ?

Jazda na rowerze ma pozytywny wpływ na nasz układ krążeniowy i oddechowy, wzmacnia mięśnie całego ciała, obniża poziom cukru i złego cholesterolu we krwi. W porównaniu do biegania zdecydowanie mniej obciąża stawy kolanowe, dzięki czemu jest świetnym rozwiązaniem dla osób z nadwagą, które w przyjemny sposób chcą spalić nadmiar kalorii.

Ale nie tylko względy zdrowotne mają tu znaczenie. Najważniejszą rolę odgrywają nasze emocje, uczucia, wrażenia. Jazda na rowerze sprawia nam wiele radości i spełnia wiele naszych potrzeb. Jeśli wybierzemy się na piknik z rodziną lub przyjaciółmi, to radość wspólnego spędzenia czasu – bezcenna! Zwiedzimy nowe miejsca, poznamy nowych ludzi. Poszerzymy nasze horyzonty w sposób ekologiczny i ekonomiczny. Jeśli lubisz wyznaczać sobie indywidualne cele, to radość z jego osiągnięcia wynagrodzi Ci trud i wysiłek pokonywanych ograniczeń i przeciwności. Oderwanie od codziennych problemów, skupienie myśli na sobie i swoim ciele na pewno pomoże Ci nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości i doda sił do dalszego działania.

Myślisz o pikniku z rodziną lub przyjaciółmi, o wyprawie do lasu, o samotnym wypadzie w nieznane, a może masz ochotę na krótką ale intensywną przejażdżkę po okolicy? Nie czekaj! Chwyć za rower i ruszaj! W zależności od motywu, który Tobą kieruje, zaplanuj trasę wycieczki i przygotuj wyposażenie. W ciągu ostatnich lat powstało wiele nowych ścieżek rowerowych. Odpowiednie do Twoich potrzeb trasy w okolicy z pewnością znajdziesz na portalach internetowych poświęconych miłośnikom jazdy na rowerze. Przy okazji poszukaj w pobliżu ciekawych miejsc do odwiedzenia – jest ich na pewno więcej niż myślisz.

Wraz z budową ścieżek rowerowych poprawia się cała infrastruktura związana z jazdą jednośladów– coraz więcej gmin i powiatów dba o wyposażenie tras dla miłośników rowerów. Odpowiednio zamontowane przy ścieżkach parkingi rowerowe, miejskie stacje obsługi oraz miejsca na odpoczynek dla rowerzystów to nowy i praktyczny trend planowania przestrzeni. Masz pomysł, co jeszcze mogłoby się znaleźć przy Twojej wymarzonej ścieżce rowerowej? Czy wiata dla rowerzysty, np. w razie deszczu, ewentualnie dedykowany kosz na śmieci ze specjalnie wyprofilowanym pojemnikiem to dobry pomysł? Napisz w komentarzu, co o tym myślisz – czekamy na Twoją opinię.