Styl życia

Zacznij biegać, a pobiegniesz dalej niż myślisz!

Zacznij biegać, a pobiegniesz dalej niż myślisz!

Myślisz o podjęciu nowego wyzwania? Zastanawiasz się jak poprawić kondycję organizmu – wzmocnić serce, kości i stawy? Planujesz wzmocnić efekty diety i wspomóc odporność? Chcesz poprawić nastrój i pewność siebie? Wszystkie te cele osiągniesz dzięki bieganiu. To prostsze niż myślisz. Dziś zaprezentujemy krótki poradnik dla początkujących biegaczy – z nami dasz radę!

Na początek zainwestuj w odpowiednie buty do biegania i opaskę na telefon. Dobre buty biegowe ochronią Twoje stawy i mięśnie nóg przed kontuzją, natomiast telefon zmierzy trasę i czas wykonywanego wysiłku, abyś mógł śledzić postępy i tym samym wzmacniać swoją motywację. Określ porę dnia, w której chcesz biegać. Poranne bieganie gwarantuje lepsze dotlenienie mózgu na cały dzień, a to skutkuje większym skupieniem oraz większą efektywnością w pracy, a dodatkowo pobudzi metabolizm. Trening w godzinach wieczornych pomoże dodatkowo zredukować ilość stresu nagromadzonego przez cały dzień i pomoże szybciej zasnąć. Aby nie przeciążyć organizmu swoją biegową przygodę rozpocznij od naprzemiennego truchtu i szybkiego marszu – pozwoli to przyzwyczaić ciało do wysiłku i zapobiegnie zakwasom. Następny krok to rozpisanie treningów w dłuższym czasie – na początek biegaj co drugi dzień, stopniowo zwiększając dystans i czas wysiłku. Aby wzmocnić systematyczność powieś sobie plan biegania w widocznym miejscu, np. na lodówce i po każdym treningu w widoczny sposób przekreślaj zrealizowane zadanie. Systematyczność to podstawa osiągnięcia sukcesu – psychologowie, twierdzą, że już po około 3 tygodniach wykonywane ćwiczenie staje się nawykiem, czyli zmniejsza się opór wewnętrzny przy realizacji danej czynności.

Dzięki regularnemu bieganiu z czasem nie tylko przebiegniesz dłuższe dystanse bez zadyszki, ale także odczujesz pozytywne efekty w całym swoim organizmie. Poprawie ulegnie Twoja kondycja fizyczna i psychiczna – dopływ endorfin po każdym biegu zadośćuczyni wszystkim poczynionym wysiłkom i chwilom słabości.

Jeżeli zdecydujesz się szukać kolejnych wyzwań sprawdź eventy biegowe w swoim mieście. Biegaczy z naszej okolicy zachęcamy do sprawdzenia się w biegu ulicą Piotrkowską w Rossmann Run lub DOZ Maraton Łódź.

Pamiętaj, aby po każdym zakończonym treningu przez kilka minut pomaszerować, a następnie się rozciągnąć. To ważne dla Twoich mięśni i stawów, pozwoli także na wyregulowanie tętna i oddechu. Jeżeli biegasz w mieście, już niedługo pokażemy jak wykorzystywać nasze ławki parkowe przy ćwiczeniach rozciągających.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! Masz pozytywne doświadczenia w bieganiu – podziel się swoją historią! Chętnie ją poznamy!