Bez kategorii, Styl życia

Relaks podstawą dobrego samopoczucia

Relaks podstawą dobrego samopoczucia

Jesteśmy zabiegani, przepracowani, zmęczeni i zestresowani. Podejmujemy coraz więcej zobowiązań, staramy się nadążyć za ciągle uciekającym czasem… Tracimy przez to radość życia, spokój i równowagę psychiczną. Zapominamy jak bardzo potrzebny nam jest odpoczynek i relaks. Nie doceniamy roli jaką pełnią w naszym życiu chwile poświęcone tylko i wyłącznie sobie. W tym artykule chcemy zwrócić szczególną uwagę na łatwe i przyjemne sposoby relaksacji, na które każdy może znaleźć czas w ciągu dnia. Wystarczy 15 minut aby zregenerować nasze ciało i ducha.

Znajdź przede wszystkim zaciszne, spokojne miejsce, tak abyś mógł oderwać się na chwilę od rzeczywistości. Jeśli nie masz takiej możliwości w domu dobrym pomysłem jest wyjście na spacer do pobliskiego parku lub lasu. Kontakt z naturą jest naszą pierwotną potrzebą. Najlepiej nie zabieraj ze sobą telefonu, tak aby nikt nie zakłócał Twojego spokoju smsami, telefonami czy wiadomościami z portali społecznościowych. Jeśli już masz ze sobą telefon, to wykorzystaj go do odtworzenia relaksującej muzyki. Oddaj się dźwiękom ulubionych piosenek i utworów. Znajdź wygodną ławkę z oparciem, usiądź na niej i zajmij się tylko i wyłącznie sobą. Skup całą uwagę na chwili, która właśnie trwa – niech słońce opromieni Twoją twarz, wiatr delikatnie potarga włosy, poczuj zapach, usłysz dźwięki natury. Oddychaj głęboko – kilka wdechów przez nos i wydechów przez usta uspokoi i wyciszy Twój organizm. Świetnym sposobem relaksowania jest wizualizacja. Zamknij oczy i wyobraź sobie piękne, bezpieczne miejsce, skup się na szczegółach tego wyobrażenia, oczyma duszy dokładnie obejrzyj każdy element obrazu. Wersją dla „zaawansowanych” jest wyobrażenie sobie smaku, zapachu i uczucia dotyku, które mogą towarzyszyć takiej fantazji. Kilka minut całkowitego oderwania od rzeczywistości nastroi Cię pozytywnie i doda sił witalnych abyś mógł dalej wypełniać codzienne obowiązki i podejmować nowe wyzwania.

Pamiętaj aby pielęgnować swoje potrzeby, myśleć o sobie pozytywnie i często się uśmiechać. Dbaj o odpowiednią długość i jakość snu. Krótki fizyczny wysiłek w postaci jazdy na rowerze, wolnego biegu, tańca, stretchingu czy tzw. bench excercises rozluźni Twoje ciało, dotleni organizm i obniży napięcie mięśni. Korzystaj również z dobroczynnego działania aromaterapii przy użyciu olejków eterycznych lub świec zapachowych. Dobrym i przyjemnym sposobem relaksu jest masaż – dotykaj i uciskaj swoje dłonie, stopy i zmęczone mięśnie twarzy.

Wiele z tych technik możesz łączyć ze sobą co zintensyfikuje przyjemne doznania i pogłębi uczucie relaksu. A jak Ty prostymi sposobami radzisz sobie ze stresem, jak odpoczywasz, jak się relaksujesz? Jakie okoliczności sprzyjają Twojemu dobremu samopoczuciu i pozytywnemu nastawieniu do życia? Czekamy na Ciebie na naszym profilu na portalu Facebook.